
Dit Grieks timbaaltje is het eerste gerecht dat ik ooit heb gepubliceerd. Meer bepaald op 21 januari 2007 op iWeb. Op WordPress ben ik immers pas sinds 2012. De doelstelling was een zelftest met bloggen. Omdat ik wel graag kook zou dat dan het onderwerp worden.
Ik herinner me nog goed dat ik dit recept “op verplaatsing” heb gemaakt. Oudejaar 2006 vierden we bij vrienden aan de zee. En daar had ik het voorgerecht als opdracht. Dit timbaaltje had ik eens uit de Knack gescheurd, en was ideaal voor de gelegenheid: fris, eenvoudig voor te bereiden en ik had het al eens getest.

Grieks timbaaltje
Ingrediënten
- 200 gram tonijn uit blik
- 4 trostomaten
- 4 augurkjes
- 15 zwarte olijven ontpit
- 1 sjalot
- 1 cm gemberwortel
- 1 mespunt mosterd
- 6 eetlepels olijfolie
- 1 eetlepel sojasaus
- 100 gram feta
- garnering tuinkers, veldsla, basilicum
Instructies
Tonijn mengsel
- Hak de augurken, de olijven en het sjalotje fijn.
- Plet de tonijn en voeg de fijngehakte groenten eraan toe.
- Schrik de tomaten in kokend water en verwijder het vel. Verwijder daarna de zaadjes en snij het vruchtvlees in kleine blokjes. Voeg dit ook aan het tonijnmengsel toe.
Dressing
- Meng de olijfolie en de sojasaus.
- Snij de gember fijn (of rasp hem) en voeg die aan de dressing toe.
- Breng verder op smaak met mosterd, en eventueel peper en zout naar smaak.
- Meng een beetje van de dressing onder de tonijn. Zodat die een beetje sappig wordt. Zet de tonijn daarna voor een uur in de koelkast.
Afwerking
- Vul een vormpje of een ring met de tonijn en schik die op de borden.
- Garneer met feta blokjes en iets groen (tuinkers, basilicum, veldsal) naar keuze.
- Besprenkel met de rest van de dressing.
Variaties op dit Grieks timbaaltje
Voor dit recept heb ik tonijn uit blik genomen. Als je het nog wat edeler wil, kan je ook verse tonijn nemen. Die moet je dan niet pletten, maar in kleine blokjes van ongeveer een halve millimeter snijden. Dat smaakt natuurlijk nog veel lekkerder en meer Mediterraan. Maar niet iedereen heeft het zo op verse rauwe vis, en tonijn in blik is natuurlijk ook veel gemakkelijker te verkrijgen.
Ook een heel lekkere variatie, toevoeging eerder, zijn zongedroogde tomaten. Je snijdt er enkele in kleine stukjes en voegt die ook aan het tonijnmengsel toe.
Ook voor de feta heb je meerdere alternatieven. Eigenlijk kan je elke soortgelijke kaas nemen en in kleine blokjes snijden. Ook geraspte Parmezaan is zeker een goede optie!
Wat is een timbaaltje?
Op basis van de foto en de context kan je wel opmaken wat een timbaaltje is. Maar de echte herkomst en betekenis was mij ook niet meteen duidelijk. Een rechercheopdracht dus!
Een timbaaltje is een kleine metalen kegelvorm, die meestal gebruikt wordt voor pudding, rijst of gepureerde groenten. Ik gebruik er dezelfde voor als voor mijn Melting pot of chocolate and Baileys. Ik kocht die vroeger altijd bij AVEVE, dat was ook de enige winkel waar ik ze kon krijgen. Online vind je ze onder andere bij Xenos.
Meer verrassend.voorgerecht
Andere feestelijke en verrassende voorgerechten vind je hier:
- verse vijgen carpaccio
- Verrassende zomerse makreelsalade
- Kwartello tonnato
- Zalmbonbon met geitenkaas, avocado en appel
- Gerookte kip met avocado

De Engelstalige versie van alle recepten op gerechtenweb vind je op surprising.recipes.
3 reacties op “Grieks Timbaaltje”Voeg die van jou toe →